Reference Riviera

Prestižní soutěž Top dům již zná svého vítěze. Příčku nejvyšší a titul Top dům v kategorii domů nad 200m2 si pro rok 2010 odnesl rodinný dům Riviera od společnosti CANABA. Abychom zjistili, čím si Riviera získala srdce a zejména hlasy největšího počtu čtenářů, navštívili jsme rodinu, pro kterou je Riviera již několik let vysněným domovem.

Vybrat si svůj vysněný dům ze stovek nabízených projektů nebývá jednoduché. Čím Vás Riviera zaujala? Originalitou? Prostorem?

Především velkým světlým obývacím pokojem přímo propojeným s krytou terasou a se zahradou. Už jsem se na té terase viděl, jak odpočívám v lehátku v paprscích zapadajícího slunce... Ale vážně, řešili jsme při výběru domu tři základní věci – jeho vzhled, velikost a dispoziční uspořádání. Riviera do našich představ o bydlení ideálně zapadla.


I v dnešní době ještě řada lidí podstupuje složitou cestu individuální výstavby. Vy jste se rozhodli pro moderní formu kompletní dodávky na klíč.

Se stavbou domu jsme neměli žádné zkušenosti, a protože jsme navíc stavbu částečně financovali z prodeje bytu, kde jsme původně bydleli, potřebovali jsme, aby proběhla co nejrychleji a my ušetřili finance za dočasné bydlení v podnájmu. Obávali jsme se také postupného zdražování domu během výstavby, kterým nás strašili přátelé, kteří si již stavbou svépomocí prošli. Vzhledem k těmto dvěma základním požadavkům – rychlost a pevná cena – bylo tedy jasné, že budeme vybírat z dodavatelů rodinných domů na klíč.


Výhody montovaných staveb jsou všeobecně známé. Co však rozhodlo, že jste si v široké nabídce dodavatelů vybrali právě CANABU? Rozhodla rychlost? Konstrukční systém?

Když jsme hledali stavební firmu, kde je na prvním místě pevná cena a rychlost výstavby, napadla nás nejdříve dřevostavba. Probíhala i jednání s konkrétní firmou. Jednalo se o dům o celkové podlahové ploše cca 160 m2. Navrhli jsme v něm několik úprav dispozic a přidali garáž. Nejdůležitějším momentem v našem rozhodování ale byla nakonec návštěva vzorového domu CANABA, kde jsme objevili právě Rivieru, dům s garáží, podlahovou plochou o polovinu větší a za stejnou cenu…navíc ta krytá terasa... K tomu se přidaly pochybnosti ohledně „životnosti“ lehkých montovaných staveb. Nakonec rozhodly kladné reference, které jsme na CANABU získali a fakt, že mají za sebou již tisíce domů, zvolili jsme jistotu.


Rodinné domy CANABA jsou známy svým energeticky úsporným provozem. Riviera zřejmě nebude výjimkou, že?

Ze začátku jsme měli trochu obavy z vytápění tak velikého domu, nicméně Riviera i při své rozloze potvrdila všechny výhody nízkoenergetických domů. Vynikající tepelně izolační i akumulační vlastnosti domu nám zajišťují minimální provozní náklady. K vysoce ekonomickému provozu našeho domu navíc přispívá i využití tepelného čerpadla. Aktuálně tak zaplatíme za vytápění celého domu o ploše 240 m2 asi polovinu toho, co jsme platili v bytě o 90 m2 v cihlovém domě, kde jsme bydleli původně.


Řada lidí se na jaře rozhoduje o stavbě svého nového domova. Co byste jim poradili, aby byli ve finále spokojení jako Vy?

Kromě toho, že při výběru nového domu je potřeba důkladně zvážit jeho veškeré technické parametry, vybrat zkušeného a spolehlivého dodavatele, je rovněž důležité vybrat si technicky moderní dům, který Vám bude celý život bez problémů sloužit. Dům, ve kterém se budete cítit dobře a stane se pro Vás opravdovým domovem. Pro nás je jím Riviera…


Děkuji za příjemný rozhovor.

Tereza Zimmerová