Reference Classic

Každý rodinný dům plně rozvine kouzlo svého půvabu až se šperkem v podobě jeho okolí. Jedná-li se o CLASSIC – nejúspěšnější projekt rodinného domu na našem trhu, a je-li jeho šperkem výjimečná zahrada, potěší oko návštěvníka dvojnásob. Představujeme Vám rodinný dům manželů Pickových, kteří se letos stali vítězi jubilejního ročníku soutěže Nejhezčí zahrada s domem CANABA.

Firma CANABA, největší dodavatel rodinných domů na klíč, vyhlásila letos již pátý ročník tradiční soutěže Nejhezčí zahrada s domem CANABA, které se každoročně účastní stovky jejich klientů. Tentokrát zvítězila v početné konkurenci rodina Pickových ze Stochova na Kladensku. Vydali jsme se za nimi společně se zástupcem firmy CANABA, a to nejen předat atraktivní cenu pro vítěze soutěže – pětidenní zájezd do Holandska v hodnotě 25 000 Kč na známé Slavnosti květin, ale také vám přiblížit, co taková “zahrádka” obnáší. Ačkoli jsme nepřijeli zrovna v hlavní sezóně, kdy by byla celá zahrada v květu, přesto působila příjemně a nápaditě. Perfektně posekaný trávník a vzorně zazimované a na období vegetačního klidu nachystané rostlinky, to už byla úplná samozřejmost.


Manželé Pickovi se sem na okraj Stochova do svého Classicu nastěhovali před dvěma lety ze středu obce, kde obývali se psem Harrym a jejich malou dcerkou prostorný podkrovní byt v pátém patře…bez výtahu. “Tohle není ani zdaleka klasický satelit, jak je dnes znáte, většina sousedů jsou vlastně místní. Obec se prostě rozšířila o novostavby. My se původně rozhodovali mezi dřevostavbou a některým z projektů firmy Canaba. Znáte to, internet, katalogy… Jenomže dřevostavba, to nebylo tak nějak ono. Všechno tam bylo slyšet, stěny z OSB desek…, sice hezký a rychle postavený dům ve stejné cenové relaci jako klasická stavba, ale kolika generacím poslouží? Canaba přitom co do rychlosti i ceny nabízela totéž a zmíněné nevýhody se jí netýkaly. Vzorové domy a tchánovo prohlášení “beton je beton” pak veškeré rozhodování zakončilo a nyní jsme na výsost a bez výhrad spokojeni.”


Práce na zahradě započala téměř bezprostředně po nastěhování, a tak lze její existenci počítat zhruba na rok a půl. Bez předpěstovaného trávníku a bez umělého zavlažování je to úctyhodný výkon. “Spoustu keřů a dalších rostlin jsme měli již předpěstováno na původní zahradě, to ano. Byla i určitá představa, jak bude vše vypadat. Chtěli jsme se držet takového příjemného venkovského stylu a sladit zahradu s domem, protože pro nás to jsou dvě doplňující se části.” Zahradní architekt a specializovaná firma? Nikoli. Celou zahradu vymyslela, reálně vytvořila a stará se o ní paní Gabriela se svou tchýní. Manžel Marek samozřejmě pomáhal s terénními úpravami a těžší prací. Jak sám s úsměvem říká: “Občas vykopu nějakou tu díru...” Z vyprávění jsme však pochopili, že podloží je tu víc než dost kamenité, a tak každé kopnutí do země je fyzicky docela náročné. I to ale pan Picek zlehčuje “…na druhou stranu tu aspoň nemáme myši a hlavně krtky”.


“Na zahradě trávíme většinu času, kdy jsme doma, je to úžasná relaxace. Zahrada je bez nadsázky náš rozšířený obývák. Složení rostlin jsme vymysleli tak, aby stále alespoň něco kvetlo… nyní už je největší dřinou letní zalévání, jsme tu v takovém dešťovém stínu, takže i když všude okolo prší, k nám žádná kapka spadnout nechce.”


Pickovi jsou příjemným důkazem toho, že zahrada se dá bez přehnaných investic realizovat relativně rychle a při troše důvtipu se stane rozlehlou relaxační zónou vašeho domu, která vám bude veškerou do ní vloženou energii každý den po dlouhá léta vracet.


Přejeme našim vítězům, aby jejich zahrádkářský šperk i nadále zářil, stejně jako září jejich dům, CLASSIC, již roky mezi nejoblíbenějšími domy na našem trhu.
Tereza Zimmerová