Reference Classic

Jubilejní 3000. rodinný dům předán. A CANABA byla u toho …

Je čtvrtek 26. března 2009 a my jedeme do Šestajovic u Prahy, kde nás čeká slavnostní předání 3000. rodinného domu CANABA jednomu mladému páru…


Cestou střídavě čelíme dešti, kroupům i silnému větru a pevně doufáme, že si pro nás počasí připravilo, kromě těchto milých překvapení, i trošku slunečních paprsků. Předání jubilejního domu vyšlo zrovna na jarní nestálé počasí, ale vzhledem k tomu, že CANABA předává nové rodinné domy téměř každý den včetně zimy, mohlo být i hůře. .


Po zastavení před zbrusu novým domem manželů Agostiniových se ovšem mračna skutečně rozestoupila. Pravda, asi na 15 minut, takže jsme stihli pořídit jen pár fotografií, ale to už naši radost zkalit nemohlo. K našemu překvapení vyšli Agostiniovi ne ze svého, ale z vedlejšího nápadně podobného domu. Ale o tom později. Prošli jsme s mladými manželi jejich nový dům CLASSIC, abychom se ujistili, že je vše v naprostém pořádku. Poté již nic nebránilo oficiálnímu předání domu jeho novým majitelům. A protože víme, jak je stavba domu náročná, přidali jsme ještě malou pozornost ve formě poukazu na zájezd dle vlastního výběru v hodnotě 30 000 Kč.


Ale i Agostiniovi si pro nás připravili malé překvapení. Pozvali nás do domu, ze kterého prvně vyšli a ve kterém připravili bohaté pohoštění. Jak se ukázalo, jednalo se rovněž o CLASSIC jen s datem narození o dva roky starším. Zde jsme se dozvěděli, že CANABA není v jejich životě žádným nováčkem, protože právě předaný dům je pro jejich rodinu již třetím v pořadí. Jako první byl před dvěma lety postaven dům, ve kterém jsme se nacházeli a který patří rodičům Borise Agostiniho, druhý si s CANABOU postavil bratranec Pavly Agostiniové a třetí, pro CANABU jubilejní, sami mladí manželé. Samozřejmě nás zajímalo, proč se kdysi dávno Agostiniovi rozhodli stavět právě s CANABOU, čím je zaujal dům CLASSIC a jak vlastně celá stavba probíhala.


Kde najít tu pravou stavební společnost?

„Když jsme se rozhodli stavět, hledali jsme inspiraci zejména v časopisech věnujících se bydlení. Zde jsme také poprvé CANABU objevili. Důležitým faktorem pro nás byla rychlost výstavby, abychom se mohli co nejdříve přestěhovat z podnájmu, ve kterém jsme v dané době bydleli. Hodně jsme se dočetli i o dřevostavbách, ale chtěli jsme dům, ve kterém se budeme cítit bezpečně, ať už se bude venku dít cokoli a který bude sloužit i našim dětem. Masivní konstrukční technologie CANABY nám dala pocit jistoty.“ Sděluje nám hlava rodiny a jeho žena přikyvuje zatímco nám připravuje kávu. „Okolí nás přesvědčovalo, že je hloupost stavět dům jehož stavebním základem jsou betonové stěny, že to už můžeme rovnou bydlet v paneláku. Ale díky tomu, že jsme navštívili vzorové domy CANABA, věděli jsme své a na námitky okolí jsme nedali.“ A proč si získal srdce Agostiniových právě Classic? Jednoduše proto, že je velmi podobný architektuře domů v italské oblasti Bolzano, odkud pan Boris Agostini pochází.


S jakými problémy je potřeba při stavbě počítat?

Stavba domu je vždy dlouhodobá záležitost a zákonitě se během ní objevují různé nepředvídatelné situace, které je potřeba řešit. Pátrali jsme po tom, s jakými překážkami se Agostiniovi potýkali. V danou chvíli jsme ani netušili jak složité toto pátrání bude. Nakonec jsme však přeci jen jednu věc našli: „U prvního domu se objevily problémy s plovoucí podlahou v obýváku“ – zaradovali jsme se, že přeci jen nebylo vše tak nereálně růžové, jak nám doposud Agostiniovi vyprávěli – „ale to byla záležitost subdodavatele a CANABA reklamaci neprodleně vyřídila a zajistila nápravu“ – dodal p. Agostini v zápětí a my jsme pochopili, že s tímto tématem dnes zkrátka nepochodíme.


Vytápění domu – jednoduše a levně?

Paní Agostiniová nám vyprávěla o svých zkušenostech s vytápěním domu: „Mohu porovnávat s cihlovým domem, ve kterém jsme bydlela a musím říct, že topení v Classicu vychází výrazně levněji. A to rozhodně nešetříme, neboť naši rodiče zde jsou celý den. K úsporám určitě přispívá to, že podlaha i stěny teplo krásně drží.“ Stáli jsme zutí na dlažbě v jídelně a nezbývalo nám než přitakávat. Byla příjemně teplá i bez podlahového topení.


Příště znovu s CANABOU?

„Během stavby se k nám chodili lidé dívat a ptát se s kým stavíme, z čeho, jak to probíhá…po obhlídce domu se už tehdy začaly obecné předsudky o montovaných domech hroutit. A o naší spokojenosti svědčí i to, že jsme po zkušenostech rodičů spolupracovali se stejným obchodním manažerem i stavbyvedoucím a pokud bychom stavěli znovu, v žádném případě bychom neměnili.“


Nic hezčího jsme se snad na závěr naší návštěvy v Šestajovicích dozvědět ani nemohli. Ten nejhezčí dárek jsme si nakonec odváželi my.
Tereza Zimmerová