Reference Ideal

Za sedmnáct let postavila společnost CANABA již pěknou řádku domů. Tisíce klientů si splnily svůj sen o vlastním bydlení. Mají za sebou i období zkrášlování okolí, při kterém vynaložili nemalé úsilí, aby se stal dům opravdovým útulným domovem. CANABA na své klienty nezapomíná ani po letech a každoročně pořádá velkou soutěž o Nejhezčí zahradu.

I letošní ročník již má svého vítěze. Dovolujeme si vám představit Nejhezčí zahradu 2008 obklopující rodinný dům IDEAL v krásné lokalitě obce Velká Dobrá, jejíž autorkou a majitelkou je paní Taťana Šedinová. U příležitosti slavnostního předávání ocenění jsme poprosili vítězku o krátký rozhovor.


Blahopřejeme k vítězství, které je již na první pohled zasloužené. Jak dlouho se takové úctyhodné dílo rodí?

Současná podoba zahrady začala vznikat již před čtyřmi roky. Stavět jsem začala v zimě 2004, ale protože byl dům ještě téhož léta dokončen, mohla jsem se pustit naplno do díla. Když jsem bydlela v bytě, našli byste u mě maximálně kaktus, ale vše se ovšem změnilo stavbou domu. První impuls ke zkulturnění pozemku byl pravda velmi prozaický. Byly jím mé sněhobílé maltézské slečny Petty a Sabi, které bych na neupravený pozemek nemohla pořádně pustit. A tak jsem začala trávníkem a vysazením několika málo stromů a keřů před a za domem. Postupně, jak jsem začala na zahradě trávit více a více času, jsem přehodnotila své představy o jednoduché a bezpracné zahradě s několika málo stálezelenými stromy, no a za cenu asi už tisícovek hodin práce jsem ji přivedla do současné podoby. Zahradničení se pro mě těmi léty stalo koníčkem a v kontrastu s mojí náročnou prací i skvělým relaxem.


Vaše zahrada působí nesmírně harmonicky, proto se nabízí otázka, kdo stojí za jejím návrhem?

Možná tomu nebudete věřit, ale je to především moje dílo. Také nevypadala hned tak, jak ji vidíte. Současná podoba je již několikátou variantou. Zahrada se vlastně stále mění, tak jak mě napadne nebo jak si vegetace žádá. Prakticky neustále nakupuji nové a nové přírůstky. Každý měsíc činím „nájezd“ do zahradnictví, vyberu to, co se mi líbí – podle velikosti, doby květu, barvy květu apod., přivezu květináče na zahradu, rozestavím je především dle vzrůstu na předem vytipované místo a pak nějakou dobu chodím okolo a přemísťuji květináče, dokud nejsem spokojená a pak už jen sázím a tvaruji záhony, měsíc po měsíci, rok po roku. Sem tam jsem i nucena přesadit rostlinku z místa, kde se jí nepříliš daří a tak zahrada v čase mění svoji podobu. A tím, že nakupuji nové přírůstky celý rok, je barevná od jara do zimy a i dnes na začátku října, kvete.


Při pohledu na Vaši rozlehlou zahradu se skutečně nechce věřit, že Vám někdo nepomáhal. Co ty krásné kameny na skalce?

No, asi nemůžete čekat, že bych přesouvala metrákové valouny. Na instalaci kamenů na skalku nebo výkop bazénu, na hrubé vybudování cesty apod. jsem si musela objednat firmu. Nicméně vše bylo umístěno dle mých představ. Jsou to společně s altánkem také jediné části zahrady, které své místo asi nebudou příliš měnit. Bazén je tu teprve dva roky. Zahrada byla do té doby vlastně jen poloviční. Ale rozrůstající květena a touha po velké, prosluněné zahradě s mnoha místy k relaxaci mě nakonec přivedly ke koupi sousedního pozemku. Své místo tak našel nejen bazén s terasou, ale i krb s pergolou a dokonce cvičebna s posilovnou, abych se mohla věnovat i druhému koníčku – aerobiku.


A co péče o zahradu, jak ji dokážete skloubit se svojí manažerskou pozicí?

Stejně, jako si neumím představit, že by mi zahradu někdo udělal na klíč, právě tak jsem nepomyslela na to, že by se mi o ni někdo staral. Díky tomu, že si zahradu sama udržuji, vím, kolik mě každý koutek stál úsilí a mám ke všemu živému i neživému doslova osobní vztah. Vím, co který keř a strom potřebuje a podle toho s nimi zacházím. Volného času přes týden sice mnoho nemám, ale když to jen trochu jde, třeba jen půl hodiny se věnuji květinám. Páteční odpoledne kompletně zabere sekání trávníku. No a víkend, to jsou hodiny pletí záhonů a stříhání ovadlých květů apod. Na jednom konci skončíte a můžete začít na druhém. A když si chci odpočinout nebo třeba prší, sedím na terase a přemýšlím, co by se dalo ještě vylepšit.


Každý, kdo má dům ví, jak těžké je vypěstovat trávník a ten Váš by Vám mohli fotbalisti závidět. Ten jste koupila hotový?

Ne, ne, žádný koberec na klíč. Opět jen trpělivá práce. I když v tomto případě mi poradil můj soused, který se u fotbalu pohybuje, takže trávník je to nefalšovaný fotbalový. Začíná to u vhodné směsi a pak je klíčem k úspěchu dostatečná závlaha, pravidelné sekání, dosévání a pochopitelně hnojení. A to trávník nijak nešetří ani mí psíci ani návštěvy, které po něm navíc nejradši chodí na boso nebo si na něj rovnou lehnou. Dlužno podotknout, že trávníku tu bylo dříve mnohem víc, ale v některých místech se špatně sekalo a tak jsem ho místy nahradila záhony.


Na závěr mi dovolte jednu otázku k Vašemu domu, jak jste spokojena se svým Idealem?

I po čtyřech letech mohu říci, že jsem spokojená. Žádné problémy. Nedám dopustit na kamínkovou fasádu. Je stále jako nová, nevyžaduje údržbu a nebledne. Ve stejné barvě jsme zvolila i barvu kamínků v chodníčcích, na přilehlých záhonech, nebo na květináčích a dům tak s okolím tvoří harmonický celek. Při výběru domu pro mě byla zásadní rychlost výstavby, ale chtěla jsem plnohodnotný dům, ne nějakou dřevostavbu. A také rozhodlo to, že jsem si Ideal mohla prohlédnout jako vzorový. Pohybuji se ve stavebnictví a vím, že posoudit kvalitu domu jen podle projektu je těžké i pro odborníka. K tomu všemu jsem měla na Canabu dobré reference, které mě nezklamaly. I s malým zpožděním trvala výstavba jen 5 měsíců. Koneckonců, sousedovi, který mi poradil s trávníkem, jsem já poradila stavět s Canabou a tak můj Ideal má v lokalitě příbuzné a dodnes občas zazvoní projíždějící zvědavci a ptají se na spokojenost s Canabou.


Děkuji za rozhovor a přejeme, aby Vaše zahrada stále jen vzkvétala.Jana Jelínková