Reference Praktik

Frantovi jsme navštívili v polovině února v Libčicích nad Vltavou. Počasí se tvářilo téměř jarně, ale najít ulici Proti Škole nám pomohla až místní poštovní doručovatelka.

Navigace totiž zůstala ležet doma „na piáně“. Ulice? Ulička. Profesionální deformace nás rovnou dovedla k myšlence, jak se asi touhle uličkou protáhla stavební technika. Protáhla. Mixy s betonem jednou stranou, materiál druhou. Ale to předbíháme událostem.


Investoři byli zároveň majiteli pozemku a šlo jen o to, přizpůsobit stávající stavbu podmínkám pozemku a představám budoucích uživatelů. „Canabu jsme docela dobře znali a zaujala nás především technologie. Sendvič s izolací uprostřed se zdál být ideální. Prošli jsme opravdu vše, od dřevostavby až právě po tenhle systém. Navštívili jsme téměř veškeré vzorové domy Canaby, ale právě tak i konkurenční a poměrně vážně jsme zvažovali také dřevostavbu. Po zralé úvaze padla volba na stavbu fortelnější zároveň i finančně zajímavější.


Na otázku proč právě Praktik jsme dostali poměrně jednoznačnou odpověď. „Právě proto…, tedy pro jeho praktičnost.“ Dilema totiž znělo, zda Classic, nebo Ideal. Kuchyň zvětšená o arkýř, prostorné zádveří, absence balkónu, kdy preferencí byl přístup na zahradu. „Jednu polovinu roku trávíme rovnoměrně rozdělenou mezi domem a zahradou. Terasa je tak vlastně pokračováním obývacího pokoje.“ Nad to, rodina obývající dům je sice tří členná, rodiče a dospívající syn, ale další členové rodiny, starší syn a dcera, se často a rádi doma scházezí i se svými rodinami. Kombinaci velkého obývacího pokoje zvětšeného o kuchyň tak lze považovat za velmi praktickou.


Stavbu odstartovaly poměrně zásadní terénní úpravy a přesuny materiálu. Nejen kompletní stavbu vlastního domu, právě tak i přípravu a realizaci základové desky svěřili manželé Frantovi firmě Canaba. „Byl jsem klientem i puntíčkářským dozorem nad stavbou zároveň.“ S úsměvem konstatuje pan Luboš Franta. „Prostě i mezi výbornými řemeslníky jsou tací, které je třeba kontrolovat“. Stavba probíhala v „teplých“ měsících roku od května do října a to zcela v souladu s harmonogramem. „Nebýt určitých drobností, které jsem připomínkoval, tuším, že by se snad předávalo i dřív, než jak zněla dohoda.“


Jeden ze základních aspektů spokojeného bydlení, teplo v domě a teplou vodu, obstarává plynový turbokotel.Tady se do diskuse o teple vložila i paní domu. „Protopíme nejmíň ze všech známých v okolí i přes to, že jsem abnormálně zimomřivá. Vstávat ráno do 22°C považuji za ideální.“ Pan Franta ještě dodává, že vyladění otopného systému díky netradiční kombinaci radiátorů a podlahového topení nebylo první zimu úplně jednoduché, nicméně nyní hodnotí provoz jako zcela optimální. A jednou větou oceňuje tepelnou pohodu v domě, ke které významnou měrou přispívá tepelná setrvačnost masivních podlah i stěn domu. A pohoda se ještě umocní, když si zatopíme v krbu, který vytvoří nejen příjemnou atmosféru, ale i příznivě ovlivní náklady na vytápění.


„Po dvou letech bydlení mohu pouze s uspokojením prohlásit, že dům je koncepčně plně vyhovující a zcela naplnil naše očekávání. Pokud stavět znovu, tak s Canabou“.


Tedy na závěr zcela výmluvné konstatování, kterým se s námi na prahu svého Praktiku v atmosféře téměř jarního podvečera, pan Franta se ženou rozloučili.


Děkujeme za rozhovor a přejeme pohodlné bydlení po dlouhá léta.Iva Motyčková