Reference Variant

Rodinný dům Variant v Dobřanech. Návštěva domu pro syna a jeho velkou rodinu.

Pan ing. Vladimír Tomášek ví o čem mluví. Řídí se heslem, že jednou z věcí, které rodiče mohou dát dětem, je vzdělání a bydlení… Rodinný dům Variant v Dobřanech vystavěl společně s Canabou pro syna, jeho ženu a tři vnoučata, dvouletá dvojčata Jeníčka a Mařenku a pětiletou Kačenku.


Parcelu se panu Tomáškovi podařilo získat přímo v obci, kde žije. Město Dobřany v rámci rozvoje bytové zóny zasíťovalo lokalitu, ve které pak nabídlo zájemcům stavební pozemky. Pan Tomášek získal pozemek o větší rozloze v bezprostředním sousedství ne však od obce, ale od soukromníka.


Po vyřízení stavebního povolení se nejprve pustili do základové desky. Sami. Pan Tomášek má ze své vlastní firmy bohaté zkušenosti, jak se zemními pracemi, tak se zpracováním betonu. Poté přišla na řadu druhá etapa, kterou již plně realizovala firma Canaba. Ta se do zorného pole při výběru dostala díky garantované rychlosti výstavby. Při hledání vhodného domu pro pětičlennou rodinu, která využívá hned dvě auta, racionálních důvodů pro volbu Canaby a Variantu, přibývalo.


Optimální užitné vlastnosti, architeknonicky něco klasického a ověřeného, žádná složitá individuální řešení, minimální starosti kolem vlastní stavby ze strany zadavatele, profesionální a zkušená firma a již zmiňovaná rychlost. To byly požadavky, které investor měl a u firmy Canaba našel jejich naplnění. Svědčí o tom i jeho vlastní slova, „Dnes, když to vidím s určitým časový odstupem, to konstatuji jako dobrou volbu. Co opravdu oceňuji je práce a přístup stavbyvedoucího, jeho jasné a věcné jednání. Jedna věc je firma, druhá pak lidé samotní. I tady však mohu konstatovat pouze spokojenost.“


Na základové desce se začalo stavět v září 2006 a na přelomu února a března 2007 se rodina stěhovala. „Tak nějak nejzdlouhavější, čtvrt roku trvající, byla vlastně představební projektová fáze. Zasazení do terénu, veškerá schvalovací řízení…“ Oproti původnímu doznal projekt několika změn. Větší otevřený prostor v přízemí, který skýtá rodině lepší možnosti být pospolu. Naopak, studio v patře je rozděleno na dvě samostatné místnosti, kde ještě zbyl dostatek místa na hernu a splněný dětský sen, nafukovací skákací hrad. Přestože Canaba nabízí již v základu masivní zateplení v sendvičovém zdivu, objednali jsme si navíc, dílem i proto, abychom měli dům v barvě, dalších 5 cm izolace navíc. Canaba již v základu garantovala velmi nízké náklady na vytápění a další zateplení je snížilo na zanedbatelnou částku. Přispívá k tomu také vytápění s využitím tepelného čerpadla se dvěma šedesátimetrovými vrty. U tohoto řešení se obecně považuje za nutnost instalace podlahového topení, ale u nás ho nahradily klasické radiátory, „a funguje to perfektně“. Vše v domě je na elektriku. Plyn z hranice pozemku jsme ani nezavedli. Topení, ohřev vody, vaření, svícení i vytápění dvojgaráže a velkého bazénu …, celkem 270 m² a to vše se vejde průměrně do tří tisíc korun měsíčně za elektřinu.


A ještě jednu výhodu má tahle konstrukce. Masivní stěny domu akumulují dobře teplo, což oceníme nejen v zimě, ale hlavně v horkém létě, kdy je v domě stále příjemný chládek a nemusíme mít žádnou klimatizaci ani v podkroví.


Celou naši debatu pan ing. Tomášek, před odchodem zpět do své firmy odkud přijel, aby se nám věnoval, shrnul jasně a stručně. „Pokud někdo má podobné požadavky jako já, pak Canabu s klidným svědomím doporučuji.“„…jo, můj druhý syn také staví dům, a hádejte s kým...“


Děkuji za rozhovor a přeji pohodlné a šťastné bydlení po dlouhá léta.Iva Motyčková