Reference Vila Tosca

Pozvání jsme tentokrát přijali do města Slaný a zbrusu nového domu Villa Tosca z produkce firmy CANABA.

Pan Pávek, majitel domu, nás již očekával a „ztraceného“ fotografa, stál dvacet metrů od nás, jen otočen zády, toho nasměroval po telefonu. Počasí nám tentokrát přálo, nebylo třeba se trefovat do jeho rozmarů a tak jsme v klidu přijali pozvání na kávu a zákusek. Řeč se přitom točila, jak jinak, než kolem stavby nového domu.


Svojí cestu za vysněným cílem začali Pávkovi na internetu. Procházeli stránky všech možných stavebních firem, které nabízely stavbu tak zvaně na klíč. „Báli jsme se, ale neznámých firem. Prostě jsme se obávali investovat svoje peníze jinam než do firmy, která má na našem trhu tradici.“ První, čím je CANABA zaujala, byly precizně zpracované virtuální prohlídky, na které v záplavě všech ostatních internetových prezentací narazili. „O firmě jsme pak posbírali další reference a začali objíždět vzorové domy.“ Ideál rodině příliš „nesedl“, zdál se malý. Stavba která se líbila byl Classic. Na řadu však přišly předešlé zkušenosti a úvahy do budoucna. Dvacet let v panelákovém 3+1, tedy schodů požehnaně a na dlouhodobé soužití dvou generací pod jednou střechou také nevsázeli. „Víme dobře, že obě naše dospívající děti brzy odejdou za svým životem a nám by zůstalo prázdné podkroví…“ „No k něčemu se musíme ještě přiznat. O víkendech jsme jezdili na výlety do Ladhausu v Nupakách. Moc se nám líbil, ale na naše poměry byl příliš velký. Tak jsme si v něm alespoň prohlíželi řemeslné zpracování, koupelny, obklady, podlahy a tak…“ Dobře věděli, že jde o dům ukázkový a s o to větším potěšením konstatovali, že řemeslně stejně čistě, byl následně proveden i dům ve kterém nyní sami žijí.


Pro svoji Villu Toscu našli Pávkovi přímo ve Slaném, ve městě kde již léta žili, pozemek o výměře osmi set sedmdesáti metrů čtverečních v prostorách bývalých kasáren. Malý problém jsme měli s projektem osazení do terénu, který dělal místní projektant. Neodpovídal náročným standardům CANABA a tak musel být překoncipován. Začátek stavby se tak posunul skoro o dva měsíce. Ale hned jak bylo vše v pořádku, CANABA nastoupila. „Deska je základ, na její realizaci proto projektant dohlédl. Pak už ale na nic dalšího nebyl potřeba. Stavbyvedoucí CANABY pravidelně stavbu navštěvoval a pečlivě hlídal její průběh. Fungovalo to bezchybně“. „Zvolili jsme jednoho generálního dodavatele, aby nedocházelo k třenicím mezi jednotlivými firmami a určitě se to vyplatilo.“ Ani dalšími, téměř superlativy, pan Pávek, jako mluvčí spokojené rodiny, nešetří. Nejen před zahájením vlastní stavby, ale dokonce i v jejím vlastním průběhu, bylo možné drobně zasahovat do projektu. „Co jsme tak zaslechli od známých, jsou firmy, které něco podobného vůbec nepřipouští“. „Místo garáže máme další obytný prostor. Z 3+1 je 4+1 a pět dní před předáním jsme přišli s prosbou, zda je možné v šatně vyměnit topné těleso za větší proto, že tu vlastně nechceme šatnu, ale malou pracovnu o osmi metrech čtverečních. Změnit jsme mohli i vývod digestoře … Co stavbyvedoucí slíbil, bylo bez dlouhých průtahů realizováno. Velice příjemní a ochotní byli i řemeslníci CANABA…“


Stavět se začalo v srpnu 2007 a 20. února 2008, přesně podle smlouvy byl dům předán jeho majiteli. Ten celý průběh shrnul stručně, trochu proti pravidlům českého jazyka, ale o to výmluvněji: „Průběh stavby suprovej“.


Ohřev vody a teplo v domě zajišťuje plynový kotel a radiátory. Zkušenosti? Dobré, ale vzhledem k velmi krátké době po kterou rodina dům užívá, zatím ještě velmi malé. „Nechtěli jsme přehnaně velký dům, který na stáří nevyužijeme a energie budou čím dál dražší… Ať už se nás ptá kdokoli na cokoli ohledně domu a jeho stavby, Canabu velmi vřele doporučujeme. Všem. Opravdu.“ „Vždyť třeba jen taková samozřejmost, jakou je řádně zpracovaná dokumentace předkládaná při kolaudaci. Pracovnice stavebního úřadu tím byla mile překvapena a konstatovala, že ne u všech firem je tohle běžným standardem.“


Děkuji za rozhovor a přeji spokojené bydlení.Iva Motyčková