Reference Variant

Můj dům, můj hrad

Nový rodinný dům Variant manželů Zvěřinových vyrostl na pozemku s překrásným výhledem na Nový Bor a panorama Českého středohoří. Svažitost parcely, která si vyžadovala terasovité řešení, ještě více podtrhuje dominanci domu, který se doslova jako hrad tyčí nad příjezdovou ulicí. Přísloví Můj dům, můj hrad tu má své místo, neboť manželé Zvěřinovi se rozhodli pro rodinný dům CANABA. Tedy masivní montovanou technologii s prakticky neomezenou životností. „Chtěli jsme si postavit dům na celý život, a tak jsem uvažoval o domě zděném, ale manželka na internetu zahlédla projekt Variant od CANABY a zamilovala si ho. Musím přiznat, že jsem k montovaným domům přistupoval rezervovaně, ale když jsem zjistil, že se nejedná o nějakou dřevostavbu, ale o poctivý masivní dům, začal jsem se o technologii podrobněji zajímat. Nakonec rozhodlo, že dům bude postaven o dost rychleji a také navíc levněji než zděný,“ dodává s úsměvem pan Aleš. „Při návštěvě vzorového domu CANABA jsme navíc potkali prodejce pana Plachého, který si získal naši důvěru a s přípravou stavby nám velmi pomohl. Vzhledem k naší pracovní vytíženosti (manželé Zvěřinovi jsou celosvětově uznávaní skláři) byl fakt, že za nás CANABA většinu věcí zařídí, velmi podstatný,“ dodává paní domu. Rodinný dům vychází z typového projektu Variant, ale jde o individuální atypické řešení. Půdorys domu byl prodloužen a místo dvojgaráže byla zbudována samostatná bytová jednotka pro spokojené bydlení maminky. Horní patra domů mají zvýšenou výšku, aby mohlo být zbudováno i třetí patro, sloužící jako pracovna a místo pro hobby majitele, kterým jsou modely železnic. „Potěšilo nás, že přes množství našich individuálních úprav byl projekt domu zdarma,“ sděluje paní Zlata. A její manžel dodává: „A to jsme měli velmi specifické představy o podobě interiéru i exteriéru, se kterými se stavbyvedoucí i pracovníci CANABY někdy trochu potrápili, ale pro náš smysl pro detail jsme nechtěli dělat kompromisy. A výsledek, myslím, stojí za to, máme z domu velkou radost.“

Prosluněný domov

Manželé Zvěřinovi hledali vhodný pozemek velmi dlouho. Měli stavět poprvé a chtěli stavět naposledy. „Snili jsme o klidném bydlení v přírodě, o domě s výhledem a plném slunce.“ Zcela náhodou se jim podařilo zakoupit pozemek, na kterém kdysi skutečně stály Sluneční lázně. „Ovšem když jsme sem poprvé přišli, připomínal pozemek spíše džungli. Posekaly se a zpracovaly desítky kubíků dřeva, takže topení do krbu máme na léta,“ usmívá se pan Zvěřina. „A pak přišla na řadu těžká technika, charakter pozemku si vyžadoval terasovité řešení, a tak jsme museli odvézt neuvěřitelné množství zeminy a pak pro změnu navézt neméně kvalitní ornice.“ A když byl dům dokončen, začala ta nejdůležitější práce. Bylo nutno nejen vybavit interiér, jehož originální designová podoba je na samostatný článek, ale zejména upravit okolí, aby se dům stal opravdovým domovem. „Realizace zahrady je pro mě obrovský relax,“ vypráví pan Zvěřina. „Budujeme ji pomalu, po částech a postupně. Nespěcháme. Potrpíme si na kvalitu. Některé dřeviny na jiné zahradě v Čechách nenajdete. Každý detail, každý kámen, i ten poslední keřík jsme si sami vybrali.

Manželé Zvěřinovi se stali vítězi soutěže Nejhezčí zahrada s domem CANABA

Do soutěže jsme se vlastně přihlásili předčasně, v době uzávěrky zahrada nebyla ani z poloviny hotová. O to více nás překvapilo, když nás komise vybrala jako vítěze,“ sděluje paní Zlata. „Na zájezd do Holandska se velmi těšíme. I když tam jezdíme za obchodem často, na výlety nemáme čas. A díky CANABĚ si budeme moci udělat hezkou dovolenou,“ doplňuje na závěr pan Aleš. Zbývá jen doplnit, že manželé Zvěřinovi si za jejich nadšení, vytrvalost, smysl pro detail, díky kterým dovedli nejen dům, ale i zahradu k naprosté dokonalosti, vítězství právem zaslouží.

Eva Kafková